Ceny transferowe a transakcje z podmiotami z rajów podatkowych
Po zmianie przepisów ustaw o podatkach dochodowych, które weszły w życie od początku 2021 r., podatnicy powinni przeanalizować czy nie dokonują rozliczeń z podmiotami z rajów podatkowych oraz czy nie są one dokonywane przez kontrahentów.
Przedmiotowe zmiany zostały wprowadzone ustawą zmieniającą z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2123).
Listę tzw. rajów podatkowych określa rozporządzenie ministra finansów z 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (DzU poz. 600). Należą do nich kraje (lub terytoria), które z jednej strony stosują bardzo preferencyjne
reguły opodatkowania, a z drugiej – nie prowadzą współpracy z innymi państwami w sprawach podatkowych, w związku z czym uzyskanie np. przez polskie organy podatkowe odpowiednich informacji na temat zarejestrowanych podmiotów jest znacznie utrudnione. Dlatego też inne państwa starają się ograniczać możliwość i opłacalność realizacji rozliczeń z podmiotami z rajów podatkowych.
Obowiązek przygotowania dokumentacji
Jednym z instrumentów, stosowanych w tym zakresie w Polsce, są obowiązki z obszaru cen transferowych, które powodują, że podatnicy współpracujący z podmiotami z rajów podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta